Új geopolitikai fegyver: Kibertámadások a kritikus infrastruktúrák ellen

A KnowBe4, a világ legnagyobb biztonságtudatossági képzési és szimulált adathalász platformjának szolgáltatója közzétette legújabb jelentését, amely a kritikus infrastruktúrákat érő kibertámadások növekvő fenyegetését vizsgálja.

 

Az elmúlt években a kritikus infrastruktúrákat célzó kibertámadások világszerte megnőttek, és jelentős kockázatot jelentenek a nemzetbiztonságra és a gazdasági stabilitásra. Az egyéb adatbetörésektől eltérően ezek a támadások elsősorban a vezérlőrendszerekhez való hozzáférést célozzák megzavarás vagy kémkedés céljából – olvasható a Yanac honlapján.

Az energia-, a közlekedési és a távközlési ágazatok váltak elsődleges célpontokká, mivel ezek az ágazatok – különösen a fejlett országokban – egyre inkább összekapcsolódtak a digitális technológiákkal, amelyek viszont új sérülékenységeket nyitottak a kibertámadások előtt.

Az amerikai villamosenergia-hálózatok sebezhető pontjainak száma naponta körülbelül 600-zal nő, és a teljes számuk a 2022-es 21 ezerről mára közel 24 ezerre emelkedett. Világszerte a közművek elleni heti átlagos kibertámadások száma 2020 óta megnégyszereződött. 2023 januárja és 2024 januárja között a kritikus infrastruktúrákat világszerte több mint 420 millió támadás érte – ez másodpercenként 13 támadásnak felel meg –, ami 30%-os növekedést jelent 2022-hez képest.

A KnowBe4 2024-ben megjelent „Phishing by Industry Benchmarking” jelentése szerint az olyan kritikus infrastruktúra ágazatok, mint az egészségügy és a gyógyszeripar, az oktatás, valamint az energia- és közműszolgáltatók a magas kockázati kategóriába tartoznak, így akár az alkalmazottak is adathalász taktikák áldozatává válnak.

 

Az (angol nyelvű) útmutató innen tölthető le.