Októberben ismét: Európai Kiberbiztonsági hónap

Hagyományosan októberben rendezik meg az Európai Kiberbiztonsági Hónapot, amely fókuszában a digitális világban való biztonságos navigálás és a tudatosság növelése áll.

A kezdeményezést az EU Kiberbiztonsági Ügynöksége (ENISA) koordinálja, az Európai Bizottság és az uniós tagállamok támogatásával.

Az idei ECSM social engineering témája keretében az ENISA a tagállamok által készített, a csalásokról, a mesterséges intelligenciáról és a deepfake-ről, a smishingről, a biztonságos beállításokról és a diákoknak szóló tartalmakról szóló anyagokat népszerűsíti – írja a Yanac.hu.

Az ENISA emellett egy mini-interjúsorozatot készít az uniós tagállamok képviselőivel arról, hogy az eltérő kultúrák hogyan befolyásolják a kiberbiztonsági tudatossági kampányok jellegét és a célközönség megközelítését.

A social engineering a támadók által alkalmazott tevékenységek széles körét foglalja magában, amikor emberi hibák vagy viselkedés kihasználásával próbálnak hozzáférni információkhoz vagy szolgáltatásokhoz. A módszer fő jellemzője a manipulációs technikák alkalmazása a potenciális áldozatok becsapására, hogy tévedésből érzékeny vagy magánjellegű információkat osszanak meg a támadókkal. Általában a felhasználókat dokumentumok, fájlok vagy e-mailek megnyitására, weboldalak meglátogatására, illetve rendszerekhez vagy szolgáltatásokhoz való hozzáférés engedélyezésére próbálják rávenni a rosszindulatú szereplők. A social engineering különböző módokon történhet, beleértve többek között az adathalászatot, a smishinget, a vishinget és a pretextinget.

A hazai rendezvények többek között a kibernaptar.hu oldalon is megtalálhatók.