Kiberbiztonsági válságkommunikáció: Mi a teendő?

A kiberbiztonsági szakértők szerint a vállalatok számára nem az a kérdés, hogy kibertámadás célpontjává válnak-e, hanem az, hogy mikor… Sok szervezet ennek ellenére figyelmen kívül hagyja az egyik legfontosabb teendőt: a válságkommunikációs felkészülést!

Egy kibertámadás jelentősen befolyásolhatja egy vállalat jövőbeli sikerét és bevételeit, a hatékony válságkommunikáció azonban segít növelni az ügyfelek bizalmát a vállalkozás helyreállítási és problémakezelési folyamatai során. A sikeres válságkommunikáció jóval a kiberbiztonsági incidens bekövetkezte előtt kezdődik: egyes vállalatok ezt a fajta válságkommunikációt az általános katasztrófaelhárítási tervük részeként kezelik, míg más vállalkozások önálló tervvel rendelkeznek.

A) Az alapok megteremtéséhez az alábbiak szükségesek:

1. Hozzon létre egy válságkommunikációs bizottságot

Legyen egy olyan munkatársakból álló csapat, amely felelős a szervezeten belüli együttműködésért és az összes kommunikáció irányításáért, amikor támadás történik. Fontos hogy delegáljon tagot többek között a jogi, a kiberbiztonsági, az általános vezetőségi és a PR-részleg is.

2. Készítsen válságkommunikációs tervet

Miután a bizottság összeállt, az egyik első prioritás a feladatok részletezése és annak meghatározása, hogy ki lesz a felelős az incidenst követő kommunikációért. Mivel a kibertámadások sokféle sémát tartalmazhatnak – a zsarolóprogramoktól kezdve az adatszivárgásig –, a tervnek a lehető legtöbb forgatókönyvet tartalmaznia kell.

3. Végezzen szimulációkat az egész csapat számára

Bár sok szervezet a kiberveszélyhelyzetekre való reagálást a technikai csapattal próbálja kezelni, a szimuláció részeként a válságkommunikációt is be kell vonni. Mivel egy valódi támadás nagyon stresszes, a válaszlépések begyakorlása csökkenti a feszültséget és a lehetséges hibákat.

B) Mit kell tenni kiberbiztonsági válsághelyzet során?

·       Gyorsan és a lehető legnagyobb átláthatósággal kommunikáljon!

·       Hozzon létre egy rendszert a fogyasztók számára, hogy további információkhoz jussanak!

·       Rendszeresen frissítse a kommunikációt!

·       Ossza meg, hogyan fogja a szervezet a jövőben csökkenteni a kockázatot!

 

A teljes (angol nyelvű) útmutató ide kattintva érhető el.