Biztonsági tippek otthoni felhasználóknak

A Biztonságportál.hu összegyűjtött néhány rendkívül hasznos információt, amelyek nagyobb védelmet jelentenek az esetleges támadásokkal szemben.

 

Használjon biometrikus azonosítást!

Amikor csak lehetséges, használjon olyan biometrikus funkciókat, mint a Face ID vagy az ujjlenyomat-olvasás; ezek biztonságosabbak, mint a jelszavak.

Fontos a többfaktoros hitelesítés

Ahol van rá lehetőség, használjon többfaktoros hitelesítést. Ez egy fontos, extra biztonsági réteget nyújt, amely megnehezíti a kiberbűnözők számára a felhasználói fiókokhoz való hozzáférést.

Megerősített jelszavak

Minden fióknak saját, egyedi, összetett jelszóval kell(ene) rendelkeznie. Az erős jelszó legalább 12 karakter hosszú, számok, kis- és nagybetűk, valamint írásjelek keverékével rendelkezik. A jelszavak nem alapulhatnak semmilyen személyes adaton, és a legjobbak egy kifejezést használnak, nem pedig egyetlen szót.

Mielőtt valamit nyilvánosan megoszt

Gondolja meg jól, mielőtt bármilyen személyes információt nyilvánosan megoszt. A kiberbűnözők ezeket az adatokat, tartalmakat felhasználhatják különféle visszaélésekhez.

Nem mindig van szükség appokra

Ne engedjen a nyomásnak, hogy minden alkalommal letöltsön egy alkalmazást: gyakran használható a szolgáltatás weboldala is. Az appok gyakorta több adatot gyűjtenek, mint a weboldalak, beleértve a tartózkodási helyet, további olyan információkat, amelyeket esetleg nem szeretne megosztani. Ha letölt egy alkalmazást, akkor fontolja meg annak törlését, amikor befejezte a használatát.

Óvakodjon a hivatalos alkalmazásboltokon kívül beszerezhető appoktól!

Az olyan webhelyekről származó appok, amelyeket nem a hivatalos, jól ismert (például Google Play, Apple App Store vagy Samsung Galaxy Store) alkalmazásboltokból tölt le, kockázatosabbak lehetnek. A hivatalos áruházak szigorú biztonsági és adatvédelmi szabályokkal rendelkeznek, amelyek jobban képesek csökkenteni a kockázatokat. Mindig ragaszkodjon a hivatalos forrásokhoz az alkalmazások letöltése során, és ha azok nem találhatók meg a hivatalos alkalmazásáruházakban, akkor közvetlenül a fejlesztő webhelyéről töltse le a szoftvereket.

Legyen résen a váratlan üzenetek érkezésekor!

Az adathalászat továbbra is az egyik leggyakoribb taktika, amelyet a kiberbűnözők alkalmaznak a csalásaik, adatlopásaik során. Ha váratlan e-mailt vagy szöveges üzenetet kap, akkor hagyja figyelmen kívül, vagy legalább kerülje az interakciót (ne nyissa meg a mellékletet, és ne kattintson a hivatkozásokra).

Gyanúra okot adó sürgetés

A kiberbűnözők sokszor sürgetéssel próbálják elérni, hogy mielőbb (meggondolatlan, kockázatos) döntést hozzon. Ha valaki kapcsolatba lép Önnel azzal, hogy egy megbízható szervezettől keresi, például az adóhatóságtól, a rendőrségtől vagy egy banktól, és gyors intézkedésre sarkall, akkor különösen legyen elővigyázatos.

Frissítsen!

Biztosítsa, hogy minden alkalmazása és eszköze mindig frissítve legyen. Ügyeljen arra, hogy minden számítógépén, okostelefonján, táblagépén korszerű, naprakész biztonsági szoftver fusson.

Szabaduljon meg a lejárt életciklusú eszközöktől és szoftverektől!

Az operációs rendszerektől a szoftvereken át a hardveres eszközökig, minden elavul egyszer. A gyártók pedig egy idő után megszüntetik ezek támogatását, nem adnak ki új biztonsági frissítéseket, amivel a kiberbűnözők is tisztában vannak. Sok esetben ilyenkor az alkalmazások, eszközök cseréje jelentheti a megoldást a biztonságos használat érdekében.

Készítsen biztonsági mentéseket az adatairól!

Habár manapság a zsarolóvírusokat terjesztő kiberbandák inkább a vállalkozásokat állítják célkeresztbe, azért az otthoni felhasználókat is megkörnyékezhetik. Ezért továbbra is fontos, hogy legyenek rendszeresen készített, biztos helyre elhelyezett biztonsági mentései az adatairól, fájljairól.